SŠTO – Střední škola technických oborů, Havířov-ŠumbarkE-mail

Studenti čtou a píší noviny

Starší generace si občas stýská, že dnešní mladí lidé se zajímají jen o zábavu, sport a hudbu, to ostatní je prý vůbec nezajímá. Pravý opak dokázali studenti naší školy, když se aktivně zapojili do projektu MF Dnes.

V jeho 1. kole se vyjadřovali veřejně k tématu politicky velmi aktuálnímu, které znělo: „Máme se bát války?“. Letos se ve světové politice něco podstatného změnilo – Západ a Rusko se dostaly do vážného konfliktu. Mír, který připadal Evropanům tak samozřejmý, se ukázal jako nečekaně křehký. Bude válka, Zachvátí i Česko? Jak by vypadal? Kdo za co vlastně bojoval?

Takovéto otázky si kladli studenti našich maturitních ročníků a dálkového studia a upřímně se snažili na ně hledat odpovědi. Zde si můžete některé jejich názory sami přečíst.

Pro 2.kolo vybrali redaktoři další zajímavé téma, které se dotýká nás všech a zní: „Čím nakrmit žárovku!?“ Mobil, tablet, počítač, iPod, hodinky, televize, foťák, lednice, žárovka, topení, sporák, auto, autobus, výtah… Dokázali byste si představit jeden den bez nich? Nic z toho přitom není „na vzduch“. A nejen přístroje, které denně používáme, potřebují neustálý přísun energie. Britský popularizátor vědy sir Matt Ridley spočítal, že jeden člověk v průměru potřebuje tolik energie, kolik by jí vyrobilo 150 otroků, kteří by šlapali osm hodin denně na rotopedu. V Americe je to 660 otroků, ve Francii 360 a v Nigérii jen 16. Ale zamýšlíme se dostatečně nad tím, co tuto energii lidských svalů nahradilo? Kde se tohle ohromující množství energie bere, jak se k nám domů dostává a co všechno by se stalo, kdyby zdánlivě nekonečný tok energie ustal?

Milí studenti, o těchto otázkách přemýšlejte, své názory zformulujte, ale především neváhejte a pište! Na Vaše příspěvky se těší patronka soutěže PhDr. Iveta Družincovázpět na „Mladá fronta DNES opět na naší škole! “pokračujte na „Lidická žije kulturou“