SŠTO – Střední škola technických oborů, Havířov-ŠumbarkE-mail

2. ročník „Den řemesel v Bystřici“

17. ledna 2017 jsme pro Základní a mateřskou školu v Bystřici nad Olší zorganizovali v tělocvičně školy akci k propagaci řemesel.

Na nádvoří školy jsme přijeli čtyřmi vozidly školního autoparku SŠTO. Pozornost upoutalo především školní cvičné vozidlo Hyundai i30 a jeho výbava. Největší atrakcí se však stalo malé pásové rypadlo, jehož řízení a ovládání si mohli žáci sami vyzkoušet. Stroj nám zapůjčila firma MROZEK a.s., se kterou škola dlouhodobě spolupracuje. V tělocvičně ZŠ si každý žák měl možnost vyzkoušet nejen zajímavé přístroje a technické novinky, ale i vyrobit vlastní drobný výrobek, který si odnesl na památku.

Pozornost těch nejmenších nejvíce upoutala vlastnoručně vyrobená plechová píšťalka. Na jednotlivých stanovištích probíhaly prezentace celé řady řemeslných oborů. Pod dohledem zkušených pedagogů a žáků SŠTO si mohli žáci ZŠ vyzkoušet odborné pracovní postupy oborů Instalatér – jako je pájení v mědi nebo svařování plastů, Kominík – kontrolu komínu endoskopem a práci s kominickým nářadím, Tesař – stavbu hrázděné dřevostavby, Zedník – Obkladač – lepení obkladů a zdění z miniaturních tvárnic, Truhlář – Nábytkář – skládání stoličky a různých dřevěných skládaček.

Zkrátka nepřišly ani studijní obory Autotronik, které prezentovaly modely světel z vozů Bentley, Jaguár a Škoda, model motoru skútru Honda a práci s 3D školní tiskárnou. Obor Technické zařízení budov byl prezentován modelem otopného systému obytného domu a práci s 3D školní tiskárnou.

Akce se zúčastnilo okolo 200 žáků z 6. – 9. tříd, a to nejen z pořádající školy, ale takéz okolních základních škol. Jsme přesvědčeni, že si z akce odnesli nejen spoustuzážitků, ale i nové poznatky o řemeslech. Jsme rádi, že o naši akci projevila zájem Česká televize, která na akci přijela natočit reportáž.

„Věřím, že je to správná cesta jak zpopularizovat mezi mladými lidmi řemeslo a rodičům připomenout, na jakých hodnotách vyrůstali oni sami. Praktickou činností si žáci řemeslo„osahají“ a budou se snadněji rozhodovat kam po základní škole. My, jako škola technických oborů, chceme aktivně přispět k popularizaci řemesel na základních školách,“ vyzdvihl význam akce ředitel SŠTO Mgr.Jaroslav Knopp, MBA.

Video České televizezpět na „Předváděcí akce společnosti SKROSTEN“pokračujte na „Kominík nosí štěstí“