SŠTO – Střední škola technických oborů, Havířov-ŠumbarkE-mail

Učeň Instalatér 2017

Ve dnech 21. 2. a 22. 2. 2017 se instalatéři naší školy účastnili Krajského kola Cechu instalatérů a topenářů ve Frýdku-Místku. Každé soutěžní družstvo tvořili dva žáci III. ročníku. Dle rozpisu soutěžilo naše soutěžní družstvo ve složení Jakub Ponetz a Dominik Demša.

Úvod soutěže začal teoretickou částí, která obsahovala padesát otázek z oboru instalatér a z bezpečnosti prá­ce.

Praktická část byla nejnáročnější, a to hlavně z časového hlediska. Vyráběla se sestava z mědi, kterou tvořilo potrubí ohnuté pod úhlem 90°a křížení o výšce 50mm – to vše pomocí ohýbačky. Dále se provádělo lisování T-kusu, pájení fitinků, přechodů a nástěnky.

Druhou náročnou etapou byla práce s autogenem, při které soutěžící museli ručně vyrobit a ohnout oblouk, křížení, vykovat redukci a tu následně s nátrubkem svařit s ocelovým potrubím.

Třetí sestavu tvořilo svařování potrubí a tvarovek z materiálu PP-R na jehož konci byla navařena nástěnka. Při kompletaci a tlakové zkoušce všech tří sestav byla do nástěnek namontována baterie. Při těchto disciplínách, které kladou důraz na přesnost, se vyžaduje velká zručnost a technická představivost.

Samostatnou částí soutěže byla práce na zčásti připravených dřevěných panelech. Na ty soutěžící namontovali a osadili závěsnou WC mísu, zkompletovali a doplnili vypouštěcí ventil, napouštěcí ventil a ovládací tlačítko předstěnového WC systému. Na dalším panelu pak soutěžící namontovali umyvadlo, vodovodní baterii s ovládacím táhlem, sifonem, rohovými ventily. Následně byla na obou panelech provedena tlaková zkouška.

Naše družstvo se umístilo na 5. místě. Individuálně skončil Jakub Ponetz na 7. místě a Dominik Demša na 10. místě.

Soutěžícím děkujeme za reprezentaci školy.

Mgr. Slavomír Zupko, učitel odborného výcvikuzpět na „Základní školy soutěžily anglicky“pokračujte na „Matematická soutěž“