SŠTO – Střední škola technických oborů, Havířov-ŠumbarkE-mail

Naši instalatéři v Olomouci opět zlatí

Ve dnech 28. a 29. března 2019 se v Olomouci konala Soutěž krajského kola Cechu instalatérů ČR. Zúčastnila se ho družstva, která byla složena z žáků III. ročníku oboru Instalatér. Soutěžící přijeli z Nového Města na Moravě, z Kroměříže, z Vyškova, z Pardubic, z Valašského Meziříčí, z České Lípy a z Havířova.

Soutěž začala písemnými testy. Obsahem testů byly odborné otázky z oblasti vytápění, kanalizace, vodovodu a svařování. V této disciplíně naše družstvo obsadilo 3. místo, a to se ztrátou pouze jednoho bodu za vedoucími družstvy.

V druhé části soutěže museli soutěžící na připravených panelech vynést váhorys ve výši 1200mm. Podle plánů (v měřítku 1:10) montovali jako první odpadní potrubí k umyvadlu a k WC, a to včetně čistícího kusu a odvětrávací hlavice. Ve spodním rohu panelu museli namontovat nový typ sprchového žlabu. S touto novinkou se všichni soutěžící pěkně potrápili. Naši borci se již ovšem s podobným typem setkali na odborném výcviku, tudíž se jim sprchový žlab podařilo zdárně usadit a namontovat.

Dalším úkolem bylo namontovat otopné těleso, rozdělovač, vodoměr, rohové ventily, rozvody SV a TUV. Při kompletaci žáci nejprve osadili umyvadlo s baterií a závěsný záchod. Dále napojili rozvody vody a topení na kotel, u kterého připojili expanzomat. Při navinování podlahového potrubí bylo důležité při motání zpětného potrubí rovnoměrně rozložit smyčky, aby nedošlo ke zlomení potrubí. Také při této montáži si naši instalatéři dali záležet a zároveň nezapomněli osadit všechny čtyři montážní kolena, která vytváří 90° ohyby.

Posledním úkolem soutěžících bylo smontování nezámrzného ventilu a jeho osazení na panelu.

Naše družstvo, ve složení Dominik Bartoň a Dominik Sobotka, získalo 1. místo v krajské soutěži a postupuje do celorepublikového kola, jež se bude konat na podzim v Praze.

Vašim vítězům upřímně gratulujeme!

Mgr. Slavomír Zupko, učitel odborného výcvikuzpět na „Matematický KLOKAN 2019“pokračujte na „Paralympijské dny na naší škole“