SŠTO – Střední škola technických oborů, Havířov-ŠumbarkE-mail

Studenti ze Střední školy technických oborů v Havířově-Šumbarku hájili v Evropském parlamentu naše barvy na výbornou

Díky vítězství v celostátní soutěži Euroscola mohli studenti ze Střední školy technických oborů Lidická v Havířově jako jediní zástupci ČR reprezentovat naši vlast v Evropském parlamentu ve Štrasburku.

Své školní lavice a židle dočasně vyměnili za křesla evropských poslanců a ve čtvrtek 29. listopadu 2018 po celý den společně se studentskými delegacemi dalších 27 zemí Evropy řešili otázky současnosti i budoucnosti Evropy a témata aktuálních globálních problémů světa.

Jaká bude budoucnost Evropy a Evropské unie? Můžeme omezit lidská práva, pokud je v sázce naše bezpečnost? Existuje lepší cesta, jak bojovat za životní prostředí? A podaří se vyřešit problematiku migrace a integrace? Na tyto a podobné otázky diskutovalo a své odpovědi hledalo více než pět set středoškolských studentů z celé Evropy. Určitě nikoho nepřekvapí, že úředním komunikačním jazykem byla angličtina.

Vítězství v soutěži Euroscola 2018 přineslo studentům i pedagogům Střední školy technických oborů z Havířova-Šumbarku skvělou příležitost reprezentovat na evropské úrovni nejen samotnou školu, zřízenou Moravskoslezským krajem, ale také zviditelnit město, Moravskoslezský kraj a celou Českou republiku.

Středoškoláci ze Šumbarku zasedli v jednacím sále Evropského parlamentu, kde se běžně schází a na mezinárodní úrovni jedná 751 volených europoslanců. Bez ostychu a velmi profesionálně využili příležitost představit všem účastníkům evropského studentského summitu svou školu i svou zemi. Během dne také diskutovali v tematických pracovních skupinách, v nichž si vyměňovali svá stanoviska na aktuální témata a v roli europoslanců si vyzkoušeli obhájit vlastní názory.

Významným přínosem pro všechny účastníky bylo zejména osobní poznání toho, jak funguje jedna z nejvýznamnějších institucí Evropské unie. Návštěva Evropského parlamentu se stala pro 24 studentů a 2 pedagogy školy neopakovatelným zážitkem a obrovskou životní zkušeností. Projekt byl financován z rozpočtu Evropské unie a byl podpořen Moravskoslezským krajem.

Mgr. Simona Lenčová, Ing. Martin Fišer

Diskuze žáků

Štrasburk a parlament-1

Štrasburk a parlament-2zpět na „Oslava 60. výročí založení školy“pokračujte na „Ze Štrasburku do Mnichova“